TRADICIONALNI BEOGRADSKI KONCERT JOVANA KOLUNDŽIJE U DOMU VOJSKE SRBIJE!

TRADICIONALNI BEOGRADSKI KONCERT JOVANA KOLUNDŽIJE!

 Maestro JOVAN KOLUNDŽIJA, violina

Umetnički ansambl MO „STANISLAV BINIČKI“

ALEKSANDAR ĐUROV, dirigent potpukovnik

Specijalan gost: Nina Rakočević, violina

JOVAN tradicionalni koncert A3

Sreda, 18. decembar 2024 godine u 20 časova

Dom Vojske Srbije

Program: J. S. Bah, E. Elgar

Ulaz slobodan.

Violinista Jovan Kolundžija je rođen u Beogradu, gde je magistrirao na Muzičkoj akademiji u klasi profesora Petra Toškova, a usavršavao se kod čuvenog violiniste Henrika Šeringa. Impresivnu umetničku karijeru i blistavi profesionalni put proslavljenog srpskog violiniste obeležilo je preko četiri hiljade koncerata u najprestižnijim koncertnim dvoranama sveta, nastupi u više od četrdeset zemalja, brojne turneje u Evropi, Americi, Kanadi, Aziji, Južnoj Americi; grandiozni ciklusi koncerata kao što su Deset veličanstvenih, Volite li Betovena, Bravisimo Maestro Mocart, U čast velikom Bramsu i brojne osvojene nagrade od Pariza, preko Londona, Zagreba, Beograda, Budimpešte. Divili su mu se velikani poput Henrika Šeringa, Davida Ojstraha, Jehudija Menjuhina, Alda Čikolinija, Aleksisa Vajsenberga. Dobitnik je najznačajnijih domaćih priznanja koja svedoče o njegovim izuzetnim umetničkim dostignućima – Oktobarska nagrada, Vukova, Zlatna lira, Gramata patrijarha Pavla, Zlatni beočug i mnoge druge.

Naš slavni kompozitor, dirigent i pedagog Stanislav Binički, osnovao je 26. septembra 1899. godine Beogradski vojni orkestar. Bio je to prvi orkestar koncertnog tipa u Srbiji, čiju tradiciju, kroz tri veka, čuva Umetnički ansambl Ministarstva odbrane, noseći s ponosom ime utemeljivača vojne muzike. Umetnički ansambl Ministarstva odbrne „Stanislav Binički“ danas je ustanova Uprave za odnose sa javnošću. Svojom programskom i repertoarskom raznovrsnošću, žanrovskom prilagodljivošću, visokim umetničkim kriterijumima i širokom lepezom izvođačkih mogućnosti, na dostojan način afirmiše i reprezentuje Republiku Srbiju, Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije, domaćoj i inostranoj publici, kao i stručnoj javnosti. U sastavu Ansambla nalaze se Simfonijski orkestar, Mali zabavni orkestar i Mešoviti hor. Ostvarujući bogatu saradnju sa najeminentnijim umetnicima iz zemlje i inostranstva, Ansambl je gostovao u Belgiji, Švajcarskoj, Austriji, Bugarskoj, Čehoslovačkoj, Poljskoj, Italiji, Mađarskoj, Rumuniji, Nemačkoj i Rusiji, gde je imao više od 80 koncerata. Ansambl je proputovao desetine hiljada kilometara i izveo oko 7.500 raznovrsnih muzičkih programa pred više od 5.000.000 posetilaca, prenoseći slavu srpskog muzičkog blaga širom naše i većine evropskih država.

Violinistkinja Nina Rakočević rođena je 2011. godine u Beogradu. Počela je da svira violinu sa tri godine, a prvi razred muzičke škole „Kosta Manojlović“ u Zemunu upisala je sa šest godina u klasi profesorke Sande Dramićanin. Nižu muzičku školu završila je sa jedanaest godina kao đak generacije, dok trenutno pohađa treći razred srednje muzičke škole. Nina je do sada osvojila preko 40 prvih nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima. Najznačajnija među njima je prva nagrada na takmičenju „Jaroslav Kocijan“ u Češkoj Republici, 2024. godine, najstarijem takmičenju na svetu za violiniste do 16 godina. Nina je osvojila i prve nagrade na međunarodnom takmičenju „Antonio Salieri“ u Italiji, međunarodnom takmičenju „Ohridski biseri“ u Makedoniji, kao i prve nagrade na Republičkim takmičenjima u našoj zemlji, od 2021. do 2024. godine. Usavršavala se na masterklasovima kod profesora Zorana Milenkovića, Katarine Milutinović, Olega Pokhanovskog, Aleksandra i Jurija Rjeviča, Kirila Trusova, kao i kod maestra Jovana Kolundžije. Poslednje tri godine intenzivno sarađuje sa profesorom Robertom Lakatošem koji, kao mentor, značajno doprinosi njenom muzičkom razvoju. Nina je imala priliku da više puta nastupa u velikoj sali Kolarčeve zadužbine, sali Beogradske filharmonije i Ustanovi kulture Gvarnerijus.